Nasıl Yapılır? Nedir?

Bu sayfada ürünler hakkında sıklıkla sorulan sorulara çözümler bulacaksınız. Sitemizde yer alan bu ürünlerle ilgili sorunuza sayfamızda yanıt bulamadıysanız; iletişim sayfamızdan bize sorabilirsiniz.

Barkod yazıcımın etiket rulosu iç göbek çapı nedir?

Barkod yazıcı modelinizi sitemizde yukarı kısımda yer alan “arama” kısmından aratın. Ürünle ilgili sayfaya giriş yaptıktan sonra detaylar kısmında o barkod yazıcı modelinin etiket masura çapını göreceksiniz.

Bazı barkod yazıcı modellerinin etiket iç çapları birden fazla seçenekli olabilir. Bu durumda barkod yazıcınız her iki göbek çapınıda kullanabilmektedir.

Barkod yazıcımın etiket rulo dış çapı nedir?

Her barkod yazıcının etiket rulo kapasitesi farklıdır. Birçok marka ve model bunu standarta bağlasa da; aralarında 5-10 mm gibi farklılıklar olabilir.

Barkod yazıcı modelinizi sitemizde aratarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Sizlere sitemizde sunduğumuz ürünler hangi barkod yazıcı modeli ile uyumlu olduğu bilgisini de sunmaktayız.

Barkod yazıcım ribonlu mu?

Termal transfer olarak adlandırılan cihazlar “ribonlu” cihazlardır. Barkod yazıcınızın iç mekanizmasına bakarak bunu anlayabilirsiniz. Ribonun takılacağı yer ve sarım yapacağı yer mevcut ise; barkod yazıcınız ribonlu yani termal transferdir.

Eğer cihazınızın marka ve modelini biliyorsanız sitemizdeki üst alanda kısa bir arama yaparak ürün sayfasında bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Barkod yazıcımın ribon kapasitesi nedir?

Barkod yazıcım 74 metre mi yoksa 300 metre mi ribon alıyor diye merak ediyorsanız; yapmanız gereken cihazın içindeki ribonun sarıldığı (genellikle siyah renkte) çubuğun çapını ölçmeniz yeterlidir. Ölçün sonucunda 1/2 inch (12,7 mm) veya 1 inch (2,54 mm) gibi bir sonuç elde edersiniz. Bu sonuca göre 1/2 inch çapa (yarıçap değil, çaptır..) karşılık gelen ribon metrajı 74 veya 91 metredir. Bu durumda tedbiren 74 metrelik almanızda fayda olacaktır. Eğer ölçüm sonucu 1 inch ise; cihazınız 300 metre ve üstü kapasitededir. Bazı endüstriyel barkod yazıcı 450 metre ve 600 metre gibi kapasitelerde olabilir. Fakat bu durumda da tedbiren 300 metrelik ribon almak yeterli gelecektir.

Eğer bu kadar işlem size uzun geliyor veya cihaz yanınızda değilse; cihazınızın marka ve modelini sitemizde üst kısımda yer alan “arama” alanından aratınız. Ürün sayfasında o cihazla ilgili ribon kapasitesini bulacaksınız.

Barkod yazıcımla renkli etiketler basabilir miyim?

Bu soruya evet yanıtı vermek isterdik. Fakat maalesef barkod yazıcılarla renkli baskılar alamazsınız. Ancak ve ancak etiketlerinizin renkli kısımlarını dışarıda baskısını yaptırıp, sonrasında boş bıraktığımız alanlara barkod yazıcınızda baskı yapabilirsiniz. Tabiki bu durumda o boş alana baskıyı oturtmak da biraz teknik bilgi ve beceri gerektirecektir.

Bu durumlarda genellikle eski nesil termal barkod yazıcılar yerine renkli barkod yazıcılar kullanılır. Mürekkepli baskı teknolojisine sahip olan bu renkli barkod yazıcılarla etiketinize istediğiniz baskıları yapabilirsiniz. Burada eklememiz gereken bir not olacak. Renkli barkod yazıcı özel doffset etiketleri kullanırlar. Yani üzerine mürekkep ile baskı aldığınızda dağılmayan etiketlerdir.

Etiket ölçüleri 10 mm ve katlarındadır. Etiketlerinizi dizayn ederken bu ölçülere sadık kalmaya çalışınız. Eğer ara bir ölçü kullanacaksanız; o etiket özel üretime girer ve kalıp maliyetleri ile karşılaşırsınız.

Etiket ölçüleri, etiketi yapıştıracağınız yüzeyin ebatsal olarak uygunluğuna ve baskı dizaynınıza göre belirlenmektedir. Örn: 100 mm X 100 mm veya 80 mm X 40 mm gibi..

Etiketin cinsi, yani kuşe mi, pp mi yoksa termal mi olacak? Bu kısım açıkcası biraz uzmanlık alanı gerektirir. Fakat kaba bir tarifle etiketinizin cinsini belirleyebilirsiniz.

Eğer kullanacağınız etiket sıvıya maruz kalmayacaksa termal veya kuşe etiket olabilir. Kısaca kağıt bazlı olabilir. Fakat termal etiketlerin kullanım süreleri kısadır. 2-3 ay sonrasında termal etiketlerde kararmalar olur. Bu süreç etiketin maruz kaldığı ısı, sürtünme ve ışık unsurlarına göre daha da düşebilir. Neredeyse bazı ortamlarda 1-2 haftaya kararan ve üzerindeki yazıları okunmaz hale gelenleri de vardır. Bu durumda termal yerine kuşe etiket kullanmalı ve ribon ile baskı almalısınız. (Eğer cihazınız ribonla baskı almaya uygunsa..)

Etiketinize sıvı teması olabilir ve bu durumdan etkilenmemesini istiyorsanız, veya ürün üzerinde 1 sene ve daha fazla süre ürün üzerinde deforme olmadan ve okunaklı kalmasını istiyorsanız bu durumda plastik bazlı etiketlerden “pp opak” etiketi tercih etmeniz gerekir. PP Opak etiketlerin üzerinde “resin ribon” ile baskı alınmaktadır Tabiki barkod yazıcınız ribonla baskıya uygun olmalıdır.

Daha yüksek yapışkanlığa sahip etiketler vardır. Kuşe, Termal ve PP Opak segmentinten bunları bulabilmektesiniz. Fakat bu etiketler özel etiketlerdir. Online sipariş sayfamızda maalesef bunlara yer veremedik. Yüksek yapışkanlığa sahip etiket siparişleri için bize mail, whatsapp veya iletişim formumuz üzerinden ulaşabilir, fiyat talep edebilirsiniz.

Yapıştırıldığı yüzeyden kolay kalkan etiketler özel etiketlerdir. Bunlar siparişe binaen üretilen etiket çeşitleridir. Kullanım alanları genellikle hassas ürünlerdir. Veya etiket yapıştırıldığında daha sonrasında rahat bir şekilde çıkarılacak ve çıkarıldığı alanda kalıntı veya iz bırakmayacak türden ürünler üzerinde kullanılırlar.

Etiketler yapışkanlık derecelerine göre kolay sökülen / standart / yüksek yapışkanlıklı ve extra yüksek yapışkanlıklı etiketler olarak 4 farklı kategoridedir. Eğer etiket kağıt bazlı ve yüksek yapışkanlığa sahipse; çıkartılırken yırtılacaktır. Fakat PP Opak olarak adlandırılan plastik bazlı etiketler yüksek yapışkanlığa sahip olsa dahi çıkartılabilir ve yeniden yapıştırılabilir. Bu durumda etiketin söküldüğünü anlamak biraz zor olacaktır.

Böyle durumlar için özel olarak üretilmiş “güvenlik etiketleri” bulunmaktadır. Kırılgan ve Void olarak adlandırılan bu etiketlere sitemizden “etiketler” kategorisinden ulaşabilirsiniz.